276 جعبه تخم نوغان برای پرورش پاییزه کرم ابریشم در هفت استان کشور توزیع شد
1399/06/29
رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: 276 جعبه تخم نوغان برای پرورش پاییزه کرم ابریشم از ابتدای شهریور ماه در سطح هفت استان کشور توزیع شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از ایرنا، عدیل سروی زرگر گفت: این میزان جعبه تخم نوغان در استان های گیلان، گلستان، خراسان رضوی و شمالی، مازندران، اصفهان و تهران توزیع شده ضمن اینکه بیشترین توزیع تخم نوغان با 60 جعبه مربوط به گیلان است.

وی با بیان اینکه امکان 2 بار پرورش کرم ابریشم "بهاره و پاییزه" از روش های رغبت نوغانداران به انجام این کار است، اظهار داشت: پرورش پاییزه کرم ابریشم امسال برای دومین سال بعد از حدود دو دهه در استان های مستعد به اجرا درآمد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور خاطر نشان کرد: پرورش پاییزه کرم ابریشم به لحاظ فنی کمی سخت تر و مشکل تر از بهار است لذا تلاش شده تا در پرورش پاییزه نوغانداران خبره، توانمند و پیشرو انتخاب شوند.

وی بیان داشت: به دنبال این هستیم تا با توسعه پرورش پاییزه کرم ابریشم امکان 2 بار پرورش را در سطح مناطق مستعد کشور بیش از پیش توسعه دهیم و طی یک برنامه چهار ساله میزان توزیع تخم نوغان در کشور را به 85 هزار جعبه برسانیم.

وی در ادامه با تشریح اقدامات انجام شده در پرورش بهاره اظهار داشت: 46 هزار و 500 جعبه تخم نوغان با قیمت هر جعبه هفت هزار و 500 تومان بهار امسال در 31 استان کشور توزیع شده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه میزان تولید پیله تر ابریشم اکنون به یک هزار و 650 تن رسیده است، خاطر نشان کرد: این میزان طی 12 سال گذشته بیشترین میزان تولید است.

 تعداد نوغانداران کشور 29 هزار و 500 نفر است که سالانه با توجه به فعالیت آنها برای پرورش کرم ابریشم متغیر است، 31 استان کشور در زمینه صنعت نوغانداری فعالیت دارند اما در این میان گیلان به عنوان قطب تولید پیله تر ابریشم و خراسان رضوی با رتبه دوم تولید پیله تر کشور مجموعاً 60 درصد نخ ابریشم کشور را تولید می کنند.

9 هزار و 92 خانوار در استان گیلان به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند که  امسال 560 تن پیله تر تولید نمودند، بهار امسال در پرورش کرم ابریشم افزون بر 16 هزار جعبه و پاییز نیز 60 جعبه تخم نوغان توزیع شده است.

با پرورش هر جعبه تخم نوغان به طور متوسط 35 کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید می شود، از هر پنج کیلوگرم پیله تر پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم خام حاصل می شود.

تعداد مشاهده خبر42 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal