حضور آقای فرزانه معاون مرکز توسعه نوغانداری کشور در برنامه زنده رویش
1399/12/13

در روز سه شنبه مورخ 12 اسفند ماه برنامه رویش که بصورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می رود آقای فرزانه معاون مرکز توسعه نوغانداری کشور حضور داشت.

در ابتدای برنامه آقای فرزانه طی بیان مقدمه ای بر نوغانداری به مزیتهای و ظرفیتهای مختلف این صنعت پرداخت که از آن جمله به موارد ذیل اشاره نمود:

-کوتاه بودن دوره پرورش (45 روز) - سرمایه گذاری کمتر و بازگشت سریعتر سرمایه در مقایسه با سایر فعالیتهای کشاورزی - نقش آفرینی در اقتصاد مقاومتی - ایجاد جاذبه های گردشگری - کاشت نهال توت در اراضی شیب دار، آبراه ها، حاشیه روستاها، - سازگاری با محیط زیست و غیره ...

موضوع بعدی مورد بحث انواع تلنبار(جایگاه پرورش کرم ابریشم) بود.

وی تلنبار را به سه دسته سنتی-نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم نموده که ضمن برشماری معایب چند از تلنبارهای سنتی مانند برگدهی سخت، عدم توانایی در کنترل درجه حرارت، رطوبت، ضدعفونی و آهک پاشی و ... عنوان نمود برنامه مرکز توسعه نوغانداری کشور گسترش تلنبارهای نیمه صنعتی (بستردار) می باشد که با ساخت این نوع تلنبارها ضمن استفاده بهینه از فضای موجود طبقاتی ،عملیات نوغانداری مانند برگدهی ،یکنواخت کردن کرمها و ضدعفونی و ... در انها به سهولت انجام می شود.

 در ادامه برنامه خانم فاطمه یساری مشاور رئیس سازمان و مسئول آموزش زنان روستایی استان مازندران مهمان تلفنی برنامه بود.وی ضمن شرح فعالیتهای نوغانداری در استان اشاره نمود که از سال 1394 طرح توسعه و احیاء صنعت نوغانداری طبق تفاهم نامه منعقده دفتر زنان روستایی با مرکز توسعه نوغانداری کشور در دستور کار قرار گرفته است که در همین راستا تاسیس سایت تلنبار طبقاتی در 2 طبقه در سال 1399 انجام شد که برنامه ریزی های مربوطه برای ایجاد 3 سایت نوغانداری در سال 1400 در حال انجام می باشد.

در پایان برنامه آقای فرزانه ضمن جمع بندی بحث به چند مورد از توفیقات بدست آمده نوغانداری در سال 1399 اشاره نمود که از آن جمله توزیع 46502 جعبه تخم نوغان در سال 1399 بود که نسبت به سال 1397 افزایش 80 درصدی داشت.

همچنین افزایش تعداد خانوار نوغاندار از 17500 در سال 1397 به تعداد 27300 خانوار در سال 1399 و افزایش تعداد استانهای فعال در امر نوغانداری از 22 استان به 31 استان از دیگر توفیقات به دست آمده  توسط مرکز توسعه نوغانداری کشور بود.

تعداد مشاهده خبر91 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal